Skip to main content
32
58

Wolontariat

Wersja do wydruku


"Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat"

Nasza szkoła bierze udział w programie edukacji ekologicznej "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat" Klubu Gaja. Patronat nad programem objął Minister Środowiska. Cele programu to:

  • podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie wpływu hodowli zwierząt na zmiany klimatyczne
  • zainspirowanie szkół do podejmowania lokalnych działań dotyczących ochrony zwierząt
  • podnoszenie świadomości konsumentów, aby przejawiali większą troskę o los zwierząt hodowlanych poprzez wybór produktów zwierzęcych z wolnego chowu i gospodarstw ekologicznych
  • uczenie empatii.
    W ramach projektu:
  • odbywają się lekcje tematyczne i pogadanki o prawach zwierząt, o wpływie hodowli na klimat oraz o zrównoważonej produkcji i konsumpcji
  • młodzież zbiera surowce wtórne, ze sprzedaży których dochód przesyłany jest na konto Klubu Gaja (klub Gaja ratuje m.in. konie z transportów śmierci).

21 maja zorganizowany został w naszej szkole Dzień Praw Zwierząt - na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty informacyjne, a szkolny koordynator programu pani mgr Ewa Biłek wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowała na kwadracie szkolnym kiermasz charytatywny. Na kiermaszu można było zakupić ciasta, babeczki, kubki, figurki zwierząt i prace plastyczne naszych uczniów. Dochód ze sprzedaży przesłaliśmy Klubowi Gaja.

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy zwierzętom, dziękujemy !

tekst: mgr Ewa Biłek
Podziękowanie od Zarządu KPdZ i mieszkańców Przystani Ocalenie
dla Darka Nawrockiego ucznia klasy IIIa gimnazjum.

Wpłynęło podziękowanie od Zarządu KPdZ i mieszkańców Przystani Ocalenie do naszej szkoły dla Darka Nawrockiego ucznia klasy IIIa gimnazjum. Jesteśmy dumni z jego zaangażowania na rzecz ratowania zwierząt.Sami zobaczcie

RATUJEMY ZWIERZĘTA


Zbieramy makulaturę
to jest proba

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji programu „Pomagamy zwierzętom” Klubu Gaja.

Akcja recyclingowa przyniosła dochód 50 zł ze sprzedaży 500 kg (!) makulatury.

Redakcja „Środulaczka” przekazała 52 zł pozyskane ze sprzedaży specjalnego wydania gazetki.

Całą sumę (102 zł) prześlemy na konto Klubu Gaja ratującego konie, kuce i osiołki z transportu do rzeźni.

A oto wyniki rywalizacji klas w konkursie recyclingowym:

LO

I miejsce II D

II miejsce III A

III miejsce I C

Gimnazjum

I miejsce I dg

II miejsce I ag

III miejsce III bg

Dziękujemy za okazane serce

Zdjęcia

Organizator:

Dyrektor:DZIEŃ DOBROCI DLA ZWIERZĄT

4 października, w dzień imienin Franciszka (święty Franciszek jest patronem zwierząt), obchodzony jest Dzień dobroci dla zwierząt. Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi ludzi na świat zwierząt, zarówno tych dzikich jak i udomowionych. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Od tamtej pory obchodzony jest tradycyjnie każdego roku na początku października.

Z tej okazji uczennice klasy II a dziennikarskiej: Katarzyna Całka - pierwsza przewodnicząca do spraw liceum oraz Justyna Kita i Marta Umińska, przygotowały specjalny numer gazetki szkolnej ŚRODULACZEK. Dochód ze sprzedaży tego numeru gazetki - 50 zł. - został przekazany pani mgr Ewie Biłek, która współpracuje z fundacją KLUBU GAJA.

W gazetce zamieszczono różne tematycznie teksty, m.in. sylwetkę św. Franciszka - patrona zwierząt, prezentację zwierzęcych bohaterów oraz sławnych ulubieńców - Szarik, Lessie, Rekso, nie zabrakło też tematów poważnych, takich jak wiwisekcja. Wszystkim, którzy wsparli akcję i zakupili ten numer ŚRODULACZKA -

DZIĘKUJEMY.

tekst: redakcja ŚRODULACZKA


Gazetka do pobraniaPOMAGAMY ZWIERZĘTOM

W roku szkolny 2007/2008 przystąpiliśmy do programu edukacji ekologicznej „Pomagamy zwierzętom” Klubu Gaja. Szkolny koordynatorem projektu jest pani mgr Ewa Biłek. W akcję zaangażowała się także pani mgr Magda Adamczyk, pani mgr Iwona Kasprzyk i pani mgr Halina Gruszecka.
Przez cały rok szkolny zbieraliśmy makulaturę oraz plastikowe korki, aby uzyskać środki na ratowanie koni z transportu do rzeźni. Zorganizowaliśmy także kiermasz, na którym z przysłowiową złotówkę można było kupić pyszne ciasta, papierowe bukieciki czy pocztówki z wizerunkami zwierząt. Klasa dziennikarska prowadzona przez panią Magdę Adamczyk przygotowała specjalny numer gazetki szkolnej „ŚRODULACZEK”.

W sumie zebraliśmy 288 zł., które przekazane zostały na konto Klubu Gaja.
Dzięki naszym akcjom i zebranym funduszom udało się wykupić dwa konie – Tornado i Soprano.

We wrześniu 2008 r. trzymaliśmy list z podziękowaniami od prezesa Klubu Gaja, pana Jacka Bożka, z którego dowiadujemy się, gdzie obecnie przebywają konie i komu będą pomagały .

Tornado osobom niepełnosprawnym – młodym ludziom chorym psychicznie, podopiecznym Stowarzyszenia pomosty w Łodzi oraz dzieciom z domu dziecka fundacji „Dom w Łodzi”. Soprano natomiast znalazł bezpieczny i przyjazny dom we wsi Janowice w woj. lubelskim u państwa Teresy i Mariana Albińskich, którzy prowadza gospodarstwo agroturystyczne.

Całej naszej społeczności uczniowskiej dziękujemy za przyłączenie się do akcji. W tym roku szkolnym także liczymy na was. Do uratowania jest jeszcze dużo zwierząt, a my możemy tego dokonać.

Tekst: redakcja gazetki szkolnej „ŚRODULACZEK” , na podstawie materiałów otrzymanych od szkolnego koordynatora projektu, pani mgr Ewy Biłek,GÓRA GROSZA


Content
Content